Daktyle – wysokoenergetyczna, zdrowa przekąska

Daktyle mają dużą zawartość cukru dlatego niektórzy wierzą, że nie są dla nas dobre. Jednak te słodziutkie owoce o niskim indeksie glikemicznym, są po brzegi wypełnione wartościami odżywczymi co sprawia, że spożywane, jak wszystko, w umiarkowanych ilościach są pyszną, zdrową przekąską.

Kilka informacji o owocach

Daktyle rosną na palmie daktylowej w małych wiązkach, w wielu tropikalnych rejonach świata. Nazwa „daktyle” pochodzi od greckiego słowa „daktulos” co oznacza „palce”.

Zbiór daktyli przypada na jesień i wczesną zimę dlatego daktyle zazwyczaj smakują najlepiej o tej porze roku. Wiele osób spożywa suszone daktyle. Są one równie dobre jak świeże, z tą różnicą, że jak wszystkie suszone owoce są trochę bardziej kaloryczne. Suszone daktyle są smaczne i mają zazwyczaj długi termin spożycia, szczególnie jeśli są dobrze zapakowane. Prawie wszystkie daktyle spożywane w zachodnich krajach to daktyle suszone.

Można stwierdzić czy daktyle są suszone czy nie tylko na podstawie ich wyglądu. Pomarszczona skórka wskazuje na to, że owoc jest suszony, kiedy gładka skórka jest oznaką, że owoc jest świeży.

W zależności od odmiany, świeże daktyle są dość małych rozmiarów i mają kolor od jaskrawoczerwonego po jaskrawożółty. Daktyle Medjool i Deglet Noor są najpowszechniej dostępnymi odmianami daktyli.

Daktyle maja ciągliwą konsystencje i są słodziutkie. Zawierają dużo ważnych składników odżywczych. Świetnie sprawdzają się jako przekąska, mogą być zastrzykiem energii podczas fizycznej aktywności, czy, jako zamiennik cukru, być dodawane do deserów.

Wartości odżywcze

Większość kalorii w daktylach pochodzi z węglowodanów. Reszta jest zawarta w małej ilości białka. Pomimo ich wysokiej kaloryczności daktyle zawierają ważne witaminy i minerały i dodatkowo sporą ilość błonnika.

100g daktyli dostarcza nam: 277 kalorii, 75g węglowodanów, 7g błonnika i 2g białka. Są bogate w potas, magnez, miedź, mangan, żelazo i witaminę B6.

Kiedy je jeść

Daktyle zawierają sporo antyoksydantów, które przez neutralizowanie działania wolnych rodników i usuwaniu ich nadmiaru z organizmu, zapobiegają poważnym uszkodzeniom komórek. Wysoka zawartość błonnika działa zapobiegawczo na zaparcia i może pomagać w kontrolowania zawartości cukru we krwi. Błonnik spowalnia trawienie i pomaga regulować poziom cukru we krwi po posiłkach. Dzieje się tak dlatego, że pomimo dużej zawartości cukru, daktyle mają niski indeks glikemiczny (GI).

Daktyle są źródłem fruktozy, naturalnym rodzajem cukru znajdowanym w owocach. Owoce daktylowca są słodkie i mają delikatny posmak karmelu. Można z powodzeniem wykorzystywać je do słodzenia zamiast białego cukru, jako dodatek do deserów, baza do wysokoenergetycznych, zdrowych przekąsek oraz jako przekąska sama w sobie.

Poprzedni artykułGlukozamina naturalna – co, dla kogo i po co?
Następny artykułCzy aktywność fizyczna ma wpływ na spadek wagi?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj