Jak ubrać się na narty biegowe? O czym należy pamiętać?

Narty biegowe mogą być ciekawą alternatywą dla tych, którzy mimo obowiązujących obostrzeń nie chcą rezygnować z białego szaleństwa. To również idealne rozwiązanie dla osób, które chciałyby zimą pozostać aktywne, jednak boją np. zwykłego biegania ze względu na dużą szansę odniesienia kontuzji. Aby przygoda z tzw. biegówkami sprawiała radość, niezbędny jest odpowiedni obiór. Co zatem należy na siebie założyć, by w czasie treningu czuć się możliwie najbardziej komfortowo?

Kompletując odzież na narty biegowe trzeba kierować się dwoma zasadami. Po pierwsze – ubierać należy się „na cebulkę”. Odziewamy się zatem warstwami, których w razie intensywnego wysiłku można się pozbyć. Po drugie – dostosowujemy strój do panujących warunków atmosferycznych. Oznacza to, że jeśli temperatura na zewnątrz oscyluje wokół 0°C nie powinniśmy ubierać się zbyt grubo. Co więcej – strój biegacza narciarskiego należy skomponować w taki sposób, by nie ograniczał w żaden sposób ruchów oraz zapewniał odpowiednią termoregulację . Ponadto, przy pierwszym kontakcie z zastanymi warunkami na trasie zawodnikowi powinno być nieco chłodno (to zmieni się bardzo szybko pod wpływem wysiłku). Ogólny szkielet stroju na narty biegowe można opisać w czterech punktach.

1. Bielizna

Pierwszą warstwę stanowi bielizna termoaktywna. Powinna być dopasowana do sylwetki zawodnika i ściśle przylegać do jego ciała. Bardzo istotną kwestią jest, by była to bielizna bezszwowa. Dzięki temu na skórze nie pojawią się żadne otarcia i inne tego rodzaju mikrourazy. Pierwsza warstwa nie może w żaden sposób ograniczać ruchów biegacza a oprócz tego musi skutecznie odprowadzać pot na zewnątrz.

2. Bluza

Warstwę drugą stanowi odzież ubierana na górne partie ciała. Może być do lekka sportowa bluza lub polar. Ten drugi najlepiej sprawdzi, gdy na zewnątrz panuje mróz. Podobnie jak w przypadku bielizny, należy wybierać modele ubrań, które dadzą pełen komfort podczas jazdy. Nie przesadzajmy też z grubością bluzy. W przeciwnym razie będzie nam za gorąco, a to niekorzystnie wpłynie na komfort treningu.

3. Odzież wierzchnia

Przyszedł czas na warstwę główną, czyli odzież wierzchnią. W przypadku nieco cieplejszych dni wystarczy założyć cienką sportową kurtkę. Wybierając odpowiedni model trzeba zwrócić uwagę, by było to ubranie zapewniające termoregulację ciała. Nie ma potrzeby zakładać dodatkowych spodni. Wystarczające powinna być w tym względzie bielizna termoaktywna. Jeśli jednak temperatura powietrza jest zbyt niska, można założyć dodatkowo ocieplane dresy.

4. Akcesoria

Bardzo ważną rolę odgrywają dodatkowe akcesoria. Na narty biegowe należy wybrać się w czapce lub przynajmniej opasce zasłaniającej uszy. Dobrze jest wybrać modele dedykowane sportowcom, gdyż takie nakrycia zapewniają odpowiedni komfort. Bardzo istotne są także rękawiczki. Dłonie narciarza biegowego są najbardziej narażone na działanie chłodu, dlatego powinny być odpowiednio przed nim chronione. W słoneczne dni na pewno przydadzą się okulary przeciwsłoneczne.

Poprzedni artykułIle kosztuje dieta pudełkowa?
Następny artykułRower Goetze – czym się wyróżnia i czy warto go kupić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj