Triceps – więcej w łapie
Triceps, czyli mięsień trójgłowy ramienia to główny prostownik i przywodziciel stawu ramiennego oraz prostownik stawu łokciowego. Mięsień ten należy ćwiczyć, jeżeli nam na szybkim zwiększeniu obwodu ramienia. Wbrew pozorom to nie biceps jest głównym mięśniem odpowiadającym za rozmiar naszego ramienia. Triceps jest mięśniem większym od bicepsa stąd też, jeżeli zależy nam na rozbudowie ramion, musimy ćwiczeniom na triceps poświęcić szczególną uwagę.
Ćwiczenia na triceps w domu bez sprzętu
Każde ćwiczenie, w którym będziemy prostować staw łokciowy, angażuje nasze tricepsy. Do najlepszych ćwiczeń na ten mięsień należą:
1. Pompki tyłem- opieramy się tyłem o krzesło bądź inne podwyższenie. Nogi oparte na podłodze. Opuszczamy tułów jak najniżej w dół, po czym wracamy do pozycji wyjściowej. W wersji trudniejszej, nogi możemy oprzeć również na krześle, co pozwoli na większe zaangażowanie tricepsa.
2. Pompki diamentowe- Wykonujemy znane wszystkim ćwiczenie w wersji z bardzo wąsko ułożonymi ramionami. Kciuki i palce wskazujące dłoni po oparciu o podłogę powinny się stykać, tworząc kształt przypominający romb lub jak wolą inni diament.
3. Pompki szwedzkie- W domu najlepiej wykonać je między dwoma stolikami o wysokości mniej więcej do pasa. Ustawiamy podwyższenie na szerokość barków. Opieramy się dłońmi o blaty, unosimy nogi tak, aby nie dotykały podłoża. Rozpoczynamy głębokie uginanie i prostowanie ramion.
Ćwiczenia na triceps na siłowni
1. Wyciskanie francuskie znad głowy- W siadzie na ławeczce z odpowiednio dobranym ciężarem hantli bądź talerza. Unosimy ciężar nad głowę, po czym opuszczamy go w tył na plecy. Następnie prostujemy ramiona do pozycji wyjściowej.
2. Wyciskanie sztangi z wąskim uchwytem- kładziemy się na ławeczce dobierając odpowiedni ciężar sztangi. Chwytamy ją nieco wężej niż szerokość barków. Rozpoczynamy w tym uchwycie standardowe wyciskanie.
3. Ściąganie drążka wyciągu górnego – Stajemy przed wyciągiem, Chwytamy drążek i ściągamy go w dół do wysokości klatki piersiowej. Teraz prostujemy stawy łokciowe tak aby drążek powędrował w dół w kierunku ud. Wracamy do pozycji wyjściowej czyli do miejsca w którym drążek z powrotem na wysokości klatki piersiowej.