Świat rekordów sportowych – dziś może je wspierać technologia

W ostatnich latach mieliśmy okazję świadkować wielu wyjątkowym osiągnięciom w światowym sporcie. Rekordy sportowe zostały pobite, a granice są ciągle przekroczone, zarówno w dyscyplinach indywidualnych, jak i drużynowych. Bardzo ważna jest skuteczność treningu, aby takie wyniki osiągnąc.Także dla nas motywacją do osiągnięcia wysokiej skutecznośći treningu mogą być wspomniane rekordy. 

Trenujesz bieganie? W biegach maratońskich, Eliud Kipchoge ustanowił nowy rekord świata w 2018 roku, osiągając niewiarygodny czas 2 godzin, 1 minutę i 39 sekund. Biegacz ten był pierwszym człowiekiem który przebiegł tę długą trasę w czasie poniżej 2 godzin i 2 minut. Był to pionierski moment w historii biegów maratońskich.

A może interesuje Cię pływanie? Godnym uwagi osiągnięciem był rekord świata w pływaniu na 100 metrów stylem klasycznym, ustanowiony przez Adama Peaty’ego z Wielkiej Brytanii. Magazyn Swimming World przyznał mu w 2015 i 2018 roku tytuł Najlepszego Pływaka na świecie.

A może trenujesz lekkoatletykę? Podczas Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce w 2019 roku Amerykanka Dalilah Muhammad w biegu na 400 metrów przez płotki kobiet poprawiła poprzedni rekord świata z 2003 roku, ustanawiając nowy na poziomie 52.16 sekundy. Ostatni rok – 2023 to także rok bicia wielu rekordów lekkoatletycznych. Szczególnie wiele rekordów padło podczas Mistrzostw Świata w w Lekkoatletyce w Budapeszcie w 2023 roku. Stany Zjednoczone ustanowiły rekord świata w sztafecie na 4×400 metrów – czas zawodników to 3 minuty 8 sekund i 80 setnych sekundy.

Rekordy sportowe nieustannie są poprawiane, a zawodnicy stale dążą do przekraczania kolejnych, wydawały by się nierealnych dla ludzkiego organizmu granic. Ostatnie lata dostarczyły nam wielu niezapomnianych momentów i potwierdziły, że sport nadal ma wiele do zaoferowania i nigdy nie przestanie nas zaskakiwać. Zaskakiwać może nas jednak nie tylko sport, a też technologia.

W ostatnich latach grupa polskich inżynierów opracowała system 4Motion, który umożliwia zwiększenie efektywności treningu. System opiera się na zestawie opasek, które zawodnik zakłada (są lekkie i wygodne), a algorytmy umożliwiają śledzenie i ocenę wykonywanych ruchów. W przypadku niepoprawnego wykonywania ruchu system od razu informuje dźwiękiem i wibracjami, a na aplikacji mobilnej lub komputerze pokazuje się informacja jakie błędy wystąpiły.

System opiera się na innowacji zarówno w odpowiednim połączeniu technologii jak i przygotowaniu odpowiednich algorytmów. Rozwiązania te umożliwiają ciągły nadzór nad poprawnością wykonywanych ruchów podczas treningu oraz monitorowaniem całego procesu szkolenia. System 4Motion umożliwia szkolenie wielu zawodników przez jednego trenera dzięki wsparciu go w nadzorowaniu poprawności wykonywania ćwiczeń. Obniża to koszty dla klubu sportowego przy podniesieniu efektywności treningu przez co sportowcy osiągają lepsze wyniki.

O systemach 4motion można uzyskać więcej informacji na stronie www.4motion-system.pl.

Poprzedni artykułJak zmieni się dostęp do wody w przyszłości?
Następny artykułKarate jako forma treningu umysłowego dla seniorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj