Jak zabezpieczyć rower na zimę, aby wiosną był w pełni sprawny?

konserwacja-roweru

Koniec sezonu rowerowego zbliża się nieubłaganie. Deszcz i chłód nie sprzyjają rekreacyjnej jeździe, bo są prostą drogą do rozchorowania się. Zakończenie sezonu nie oznacza jednak, że wystarczy odstawić rower i sięgnąć po niego ponownie na wiosnę. Odpowiednie przechowywanie i konserwacja roweru na zimę sprawi, że sprzęt nie ulegnie zniszczeniu, a jego przygotowanie na nowy sezon będzie znacznie prostsze.

Gdzie najlepiej przechowywać rower?

Przechowywanie roweru to jedna z ważniejszych kwestii, która pozwala na utrzymanie roweru w dobrym stanie przez wiele lat. Jednym z najgorszych pomysłów jest stawianie dwukołowca na balkonie. Duża wilgoć i bezpośredni kontakt z opadami deszczu lub śniegu mogą skutkować poważnymi zniszczeniami. Ramy współczesnych rowerów są zazwyczaj wykonane z aluminium lub karbonu. Oba materiały nie ulegają korozji. Tego samego nie można jednak powiedzieć o innych częściach roweru. Takie elementy jak łożyska czy łańcuch są wykonane ze stali, która rdzewieje pod wpływem wilgoci. Części, które uległy korozji, nadają się do wymiany, a ta często nie należy do najtańszych.

Rower powinno przechowywać się w suchym i ciepłym pomieszczeniu. Te warunki najlepiej spełnia garaż lub mieszkanie. Mały metraż wcale nie musi być problemem. Jeśli wielkość pomieszczenia nie pozwala na postawienie roweru na podłodze, warto zdecydować się na wieszak rowerowy. Jednoślad umieszczony na ścianie nie będzie zawadzać domownikom, a może również stanowić ciekawy element dekoracyjny.

wieszak-na-rower

Konserwacja roweru po zakończeniu sezonu

W celu zabezpieczenia sprzętu na zimę powinno się go dokładnie wyczyścić. Poza umyciem ramy roweru należy zwrócić uwagę na pozostałe elementy. Podczas jazdy na jednośladzie zbiera się kurz, piach i błoto, które łatwo przedostają się do mniej dostępnych części. Długo zalegający brud przyspiesza powstawanie korozji metalowych elementów, co może uszkodzić ich prawidłowe działanie. Do wyczyszczenia roweru dobrze sprawdza się ciepła woda z mydłem lub innym płynem usuwającym tłuszcz. Wykorzystaj do mycia bawełnianą szmatkę, a małe, trudno dostępne elementy wyszoruj delikatnie szczoteczką do zębów.

Umyty rower można zabezpieczyć dodatkowymi środkami konserwującymi. Ruchome, metalowe elementy zakonserwuj smarem lub olejem, w szczególności łańcuch, który jest najbardziej podatny na korozję. Poza stalowymi częściami warto zadbać o ramę. W specjalistycznych sklepach rowerowych można znaleźć pasty do czyszczenia elementów karbonowych i lakierowanych.

mycie-roweru

Co jeszcze możesz zrobić?

W ramach zabezpieczenia roweru na zimę warto pomyśleć o kołach. Trzymanie jednośladu w tym samym miejscu przez kilka miesięcy nie wpływa korzystnie na opony i może przyczynić się do powstania nieodwracalnych zagnieceń. Warto co jakiś czas obracać koło, by masa roweru nie obciążała cały czas tego samego punktu na oponach. Aby tego uniknąć, można rozważyć również trzymanie dwukołowca na stojaku lub wieszaku rowerowym.

Kiedy rower nie jest w użyciu, ustaw przerzutki na najniższych trybach. Na takich ustawieniach sprężynka przerzutki jest najmniej napięta i nie zużywa się niepotrzebnie. Odstawiony na zimę rower możesz dodatkowo przykryć przewiewnym materiałem, który uchroni sprzęt przed osiadającym kurzem. Nie zapomnij także o wyciągnięciu baterii z elektronicznych gadżetów, takich jak licznik rowerowy.

Do zabezpieczania roweru na zimę warto podejść na poważnie i zwrócić uwagę na wszystkie wspomniane aspekty. Odpowiednie przechowywanie i konserwacja roweru to nie tylko gotowy rower na wiosnę, ale sprawny rower na lata. W asortymencie RTR Bikes znajdziesz wysokiej jakości stojaki i wieszaki rowerowe, które ułatwią trzymanie jednośladu w mieszkaniu i oraz wykonywanie takich prac, jak czyszczenie czy majsterkowanie.

Źródło zdjęć: rtrbikes.com, shutterstock.com

Poprzedni artykułMarzy ci się wyrzeźbiona muskulatura? Poznaj moc aminokwasów BCAA!
Następny artykułSmaczna filtrowana woda kranowa zawsze pod ręką? Odpowiedź jest prosta – butelka na wodę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj