Marzy ci się wyrzeźbiona muskulatura? Poznaj moc aminokwasów BCAA!

Zamierzając zająć się rzeźbieniem sylwetki i mięśni, warto przyjrzeć się swojej diecie. Aby każda kropla potu wylanego podczas treningu była warta twojego wysiłku, powinieneś zacząć przyjmować odpowiednie suplementy diety. Jeśli jeszcze nie słyszałeś o właściwościach aminokwasów BCAA, to musisz wiedzieć, że ich przyjmowanie znacznie ułatwi ci osiągnięcie celu, jakim jest atletyczna sylwetka.

Aminokwasy to związki, które są odpowiedzialne za budowanie struktury białek. Niektóre z nich są wytwarzane przez organizm, czyli endogennie. Natomiast inne – tak jak aminokwasy BCAA – mają pochodzenie egzogenne, co oznacza, że mogą być one przyjmowane w postaci suplementów. Mają one rozgałęzioną strukturę i składają się z trzech substancji. Powstają one z waliny, leucyny i izoleucyny.

W jaki sposób działają aminokwasy BCAA?

Formuła aminokwasów BCAA (https://www.active-body.pl/4-bcaa)jest tak opracowana, aby przyjmowanie tych suplementów przynosiło szybkie efekty oraz wspierało organizm na wielu płaszczyznach. O ich właściwościach decydują tworzące je związki:

• walina – zapewnia właściwe stężenie hormonu wzrostu w organizmie, a także zwiększa efektywność procesów pozyskiwania energii w mięśniach
• leucyna – stymuluje syntezę białek oraz znacznie przyśpiesza metabolizm. Zapewnia również szybszą regenerację mięśni po intensywnych treningach
• izoleucyna – to dzięki niej można w krótszym czasie zbudować beztłuszczową tkankę mięśniową. Oprócz tego reguluje ona poziom glukozy we krwi oraz działa antykatabolicznie.

Połączenie tych związków pozwoliło stworzyć suplementy, po które chętnie sięgają zawodowi sportowcy oraz osoby pragnące pochwalić się umięśnioną sylwetką.

Jakie efekty przynosi przyjmowanie aminokwasów BCAA?

O tym, na jakie efekty można liczyć stosując aminokwasy BCAA, mówią zarówno badania naukowe i opinie osób, które zdecydowały się na taką suplementację. Ich przyjmowanie wiąże się z:

• mniejszym bólem mięśni po treningu
• krótszym okresem regeneracji po wysiłku fizycznym
• szybszym przyrostem masy mięśniowej
• zredukowaniem tkanki tłuszczowej
• zwiększeniem odporności mięśni i zahamowaniem ich rozpadu.

W jaki sposób można suplementować aminokwasy rozgałęzione BCAA?

Aminokwasy te, z racji tego, że nie są wytwarzane przez ludzki organizm, należy dostarczać wraz z produktami spożywczymi – takimi jak jajka, nabiał, ryby, drób i chude mięsa. Jednak sportowcy będący na diecie, kulturyści muszą zapewniać sobie ich dodatkową dawkę. Z pomocą przychodzą suplementy. Występują one w postaci:

• kapsułek, których skład jest wzbogacony na przykład tauryną i witaminą B6
• proszku, który można dodać do spożywanych posiłków lub przyjmować osobno.

Zawartość aminokwasów BCAA w tych suplementach jest znacznie większa niż w produktach spożywczych. Dlatego należy przyjmować je z rozwagą – nie można przekraczać ich dziennej dawki, która wynosi 2 g na 10 kg masy ciała. Ponadto, aby suplementacja aminokwasów BCAA przynosiła jak najwięcej korzyści, należy spożywać je o konkretnych porach. Trzeba przyjmować je godzinę przed treningiem oraz około 20-30 minut po nim. W dniu wolnym od ćwiczeń fizycznych zaleca się spożywanie aminokwasów rozgałęzionych rano (ale nie na czczo) i wieczorem.

Poprzedni artykułFakty i mity na temat diety pudełkowej
Następny artykułJak zabezpieczyć rower na zimę, aby wiosną był w pełni sprawny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj