Jak przyspieszyć metabolizm?

Stanowi ogół procesów chemicznych, zachodzących w organizmie (i prowadzących do wytworzenia energii), a jego tempo zależy m.in. od wieku, płci, aktywności fizycznej i ewentualnych chorób współistniejących. Jak przyspieszyć metabolizm i sprawić, żeby proces odchudzania był maksymalnie efektywny? Przeczytaj i sprawdź 5 niezawodnych sposobów na codzienną walkę z nadprogramowymi kilogramami.

1. Bądź aktywny

Zapewniając sobie odpowiednią (najlepiej codzienną!) porcję ruchu, skutecznie zwiększysz spoczynkowy wydatek energetyczny, jednocześnie doprowadzając do efektywnego wzrostu utleniania tłuszczów. Chociaż wpływ na przyspieszenie metabolizmu będzie miał każdy rodzaj aktywności fizycznej, warto zadbać o regularny trening, w tym także – trening interwałowy o wysokiej intensywności.

2. Zadbaj o odpowiednią ilość białka w diecie

Dietetycy są zgodni – dieta o wysokiej zawartości białka wspiera metabolizm i przyczynia się do utraty masy ciała. Dzieje się tak dlatego, że białka cechuje wysoki efekt termiczny (tzn. organizm człowieka, żeby strawić białka, musi wykorzystać stosunkowo dużo energii). Dodatkowo dieta wysokobiałkowa ma niwelować uczucie głodu i regulować pracę niektórych hormonów, co pozytywnie wpływa na ilość wytworzonej przez organizm energii.

3. Korzystaj z adaptogenów

Adaptogeny, czyli nietoksyczne rośliny, charakteryzujące się specyficznym wpływem na ludzki organizm, niwelują stres, wzmacniają układ odpornościowy i przywracają życiową równowagę. Wykorzystywane przez sportowców, działają na poziomie komórkowym, wspierając wydolność kondycję ciała i procesy regeneracji. Największą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie cieszy się Czarodziej – unikalna mieszanka adaptogenów, wspierająca przystosowanie organizmu do warunków trudnych, a w razie konieczności – również ekstremalnych. O popularności adaptogenów świadczy wielość opinii pojawiających się w Internecie, takich, jak np. na tej stronie.

4. Używaj przypraw

Przyprawy nie tylko nadają potrawom pożądany smak, ale także – wykazują pozytywny wpływ na zdrowie, a odpowiednio wybrane – przyspieszają metabolizm i wspierają proces odchudzania. Co ciekawe, niektórym z nich przypisuje się działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, bakteriobójcze i antyoksydacyjne. W diecie redukcyjnej warto regularnie wykorzystywać papryczkę chili, imbir i cynamon, gdyż mogą zwiększyć wydatki energetyczne, niwelować apetyt i przyczyniać się do wzrostu utleniania tłuszczy.

5. Stosuj post przerywany

Zdaniem niektórych niezawodnym sposobem na osiągnięcie pożądanej wagi są głodówki. Tymczasem bardzo restrykcyjne diety najczęściej przynoszą skutek odwrotny do zamierzonego. Stosunkowo nową i modną alternatywą dla niejedzenia, jest jedzenie w określonym przedziale czasowym – tzw. post przerywany.

Post przerywany zakłada podzielenie dobry na części – 8 i 16-godzinną i spożywanie wszystkich posiłków (zgodnych z zaleceniami kalorycznymi) w okienku 8-godzinnym, przy czym wybór godzin rozpoczynających i kończących „okienko żywieniowe” jest kwestią indywidualną.

Poprzedni artykułJak trenować z drążkiem do ćwiczeń?
Następny artykułNaturalne spalacze tłuszczu – sprawdź, jak to działa!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj