Wzrok – najcenniejszy zmysł

Zdrowia nikt z nas nie docenia, dopóki go nie straci – tak brzmi złota zasada, która sprawdza się niemal w stu procentach przypadków. Dopiero w momencie, kiedy jesteśmy zmuszeni siedzieć w domu ze złamaną nogą, doceniamy to, jak bardzo brakuje nam spaceru, kiedy z kolei dopada nas migrena, doceniamy to, jak wspaniale się czujemy, gdy jej nie mamy. Ta sama zasada dotyczy wzroku. Wiele osób nie docenia tego, jak ważnym zmysłem jest wzrok, do tego momentu, aż nie zacznie odczuwać dyskomfortu podczas patrzenia w dal lub czytania małych literek. Wtedy konieczna może okazać się laserowa korekcja wzroku, ale o tym w dalszej części artykułu…

Życie bez wzroku?

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, jakie posiada człowiek. Wzrok jest jednym z najbardziej rozwiniętych zmysłów, mimo iż nasze oczy widzą ograniczone spektrum światła i kolorów w porównaniu do niektórych zwierząt. To dzięki niemu jesteśmy w stanie wykrywać zagrożenie – prędkość światła znacznie przekracza szybkością falę dźwięku, a dodatkowo nasz mózg znacznie szybciej przetwarza informacje dostarczone mu przez oczy niż przez uszy czy skórę. Wzrok pozwala nam bez trudu orientować się w przestrzeni, ponieważ w przeciwieństwie do większości istot nie posiadamy ośrodka “zmysłu orientacji”, poza, dość mało wydajnym w porównaniu z ośrodkami innych zwierząt, błędnikiem. Umożliwia nam również czerpać przyjemność – bodźce wzrokowe uruchamiają przyjemne skojarzenia zapachowe i wspomnienia. Nie bez kozery mówi się, że pyszne potrawy jemy w pierwszej kolejności oczami.

Kiedy pojawiają się problemy…

Co jednak zrobić, kiedy nasze oczy nas zawodzą i zaczynamy widzieć coraz gorzej? W pierwszej kolejności warto udać się na badanie u okulisty, który stwierdzi wadę wzroku, która nas dotyka. W przypadku krótkowzroczności, dalekowzroczności czy astygmatyzmu można zastosować okulary, te jednak różnią się od siebie znacząco – jedne wyostrzają obraz oddalony, inne z kolei obraz który jest blisko. Wyłącznie doświadczenie okulisty lub optometrysty, a także niezawodność sprzętu diagnostycznego pozwolą ustalić, jaka wada nad dotknęła i co możemy z nią zrobić. Wady wzroku różnią się od siebie diametralnie – tak samo, jak różnią się od siebie osoby, które są nimi dotknięte. W przypadku niektórych osób do korekcji wystarczą okulary lub soczewki kontaktowe. Inni jednak ze względów zdrowotnych nie mogą nosić soczewek i muszą zainwestować w dobre okulary korekcyjne, inni zaś ze względu na charakter wykonywanej pracy czy stylu życia nie mogą pozwolić sobie na okulary i wykorzystują soczewki kontaktowe. W niektórych przypadkach możliwa jest również laserowa korekcja wzroku wykonywana w niektórych gabinetach i klinikach okulistycznych. Korekcja wzroku nowoczesnymi metodami jest wyjątkowo szybkim i jednocześnie skutecznym sposobem na pozbycie się problemów z widzeniem. Dzięki zabiegom można pozbyć się problematycznej wady.

Wady wzroku mogą być jednak spowodowane nie tylko przez daleko- lub krótkowzroczność. Często ograniczone pole widzenia, rozmyty obraz problemy z odczytywaniem tekstu mogą być spowodowane poważniejszymi schorzeniami oczu, takimi jak jaskra czy zaćma, w przypadku których leczenie jest nieco trudniejsze i bardziej skomplikowane, często kończące się laserową korekcją wzroku lub operacją likwidującą nieprzyjemną wadę.

Poprzedni artykułĆwiczenia na zdrowe i proste plecy w domu. Wzmacniające i rozluźniające kręgosłup piersiowy
Następny artykułZalety diety pudełkowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj