Ćwiczenia na zdrowe i proste plecy w domu. Wzmacniające i rozluźniające kręgosłup piersiowy

Praca siedząca w niewygodnej i niezdrowej propozycji oraz niedostateczna ilość ruchu to problemy, z którymi mierzy się wielu Polaków. W efekcie cierpi kręgosłup, ciało się garbi i powstają dolegliwości bólowe. Jak się z nimi uporać? Na szczęście istnieją na to sposoby! Oto ćwiczenia na zdrowe i proste plecy, które skutecznie wzmocnią i rozluźnią kręgosłup piersiowy. Można wykonywać je bezpiecznie w swoim domu!

Ćwiczenia mobilizujące kręgosłup

Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup należy rozpocząć od gimnastyki mobilizującej. Warto zacząć od tzw. ławeczki. Uklęknijcie. Prawidłowa pozycja polega na prostopadłym ułożeniu ramion i ud do podłoża. W tej pozycji głowa jest przedłużeniem linii kręgosłupa. Wyprostujcie i unieście na wysokość około 30 centymetrów prawą rękę, a następnie wróćcie do pozycji wyjściowej i to samo wykonajcie lewą ręką. Powtórzcie ćwiczenie 5-7 razy na każdą rękę.

Inne ćwiczenie mobilizujące, którego pozycją wyjściową również jest ławeczka, polega na zgięciu lewej ręki oraz ułożenie ramienia wzdłuż boku ciała, dociskając dłoń do barku. Łopatki powinny być ściągnięte, zaś głowa skręcona w lewo, podążająca za dłonią.

Ćwiczenia wzmacniające kręgosłup

Po wykonaniu ćwiczeń mobilizujących przejdźcie do tych, które wzmocnią Wasz kręgosłup. Najprostsze to koci grzbiet. Przyjmijcie pozycję ławeczki, a następnie opuśćcie głowę i schowajcie ją między ramionami. Niech Wasz kręgosłup przypomina koci grzbiet i będzie maksymalnie uwypuklony. Utrzymajcie pozycję przez 5 sekund, a ćwiczenie powtórzcie 5-7 razy.

Innym ćwiczeniem wzmacniającym będzie wygięcie kręgosłupa w bok, z pozycji ławeczki. Głowa powinna być skręcona w lewo, a Wy przez bark powinniście spoglądać na pośladki. Pu utrzymaniu pozycji przez kilka sekund zmieńcie stronę, nie odrywając dłoni od podłoża.

Ćwiczenia rozciągające

Warto zadbać nie tylko o wzmocnienie kręgosłupa, ale również o rozciągnięcie jego mięśni. Świetną pozycją będzie zatem pozycja ślizgawkowa. Zacznijcie od ławeczki, a następnie wyprostujcie ręce i opuście tułów jak najniżej, dociskając mostek do podłoża. Utrzymajcie pozycję kilka sekund, a następnie powtórzcie ćwiczenie 5-7 razy.

Dolegliwości bólowe kręgosłupa mogą skutecznie obniżać Wasze samopoczucie. Warto więc wykonywać powyższe ćwiczenia jak najczęściej, by łagodzić objawy i wzmacniać oraz rozluźniać swój kręgosłup. W domowym zaciszu możecie również pracować nad kształtowaniem swojej sylwetki. Z pomocą przyjdą Wam sportowe sprzęty i akcesoria dostępne na stronie Prosportowy.pl, takie jak rowerek stacjonarny.

Zastanawiacie się, czy można schudnąć na rowerku stacjonarnym? Ponieważ to aktywność fizyczna spalająca mnóstwo kalorii, my nie mamy co do tego najmniejszych wątpliwości!

Poprzedni artykułJaki orbitrek wybrać do domu?
Następny artykułWzrok – najcenniejszy zmysł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj